Problema cu Clindamycin antibiotic

In urma cu trei zile am avut parte de prima masea umflata de cand ma stiu. Am fost ferit pana acum de astfel de evenimente insa uite ca a venit si randul lor. Dupa vreo 2 zile de dureri a inceput sa se umfle sub gingie. Durerea a trecut insa a trebuit sa ma duc la farmacie sa iau un antibiotic. Farmacista mi-a recomandat un antibiotic cu 20 de lei 6 pastile, clindamycin. Bineinteles ca nu mi-a spus ca are efecte secundare. Si eu ca boul am cerut cel mai scump antibiotic si cel mai tare ca dozaj.

Dupa 6 pastile totul a fost ok. La a 7-a au aparut problemele. Arsuri in piept, mai ales cand inghit. Dupa ce am citit pe internet am gasit aceste efecte:

 

Clindamycin may cause side effects. Tell your doctor if any of these symptoms are severe or do not go away:

–          nausea.

–          vomiting.

–          joint pain.

–          pain when swallowing.

–          heartburn.

–          white patches in the mouth.

 

Mare atentie, nu luati ca mine toate cacaturile recomandate de o farmacista idioata. Ele vor sa isi vanda ampicilinele scumpe. Cine ar fi dat altfel 3 lei pe o pastila inafara de mine?

Leave a Reply